Pārstrādes process

AS PET Baltija ražošanas process tiek organizēts saskaņā ar standartu LVS NE 13437 Tara un tās materiālu reciklēšana. Reciklēšanas metožu kritēriji. Reciklēšanas procesu apraksts un materiālu aprites shēmas pielikuma E prasībām.

Pārstrādes process sākas ar to, ka izlietotais PET iepakojums 150 - 500 kg smagu ķīpu veidā pa padeves konveijeru caur ķīpu ārdīšanas mehānismu un konveijeru sistēmu nonāk karstās priekšmazgāšanas sistēmā. Tajā ar tvaiku sakarsētais ūdens no PET iepakojuma nomazgā lielāko daļu smilšu un citus netīrumus, samitrina un daļēji nomazgā etiķetes, kā arī atbrīvo pudeli no korķa.

Pēc priekšmazgāšanas PET iepakojums tiek virzīts uz automātisko šķirošanas līniju, kurā tas tiek sašķirots pa krāsām. Tāpat no PET plūsmas tiek nodalīti cita polimēra un metāla priekšmeti. Pēc automātiskās šķirošanas PET plūsmas galīgo vizuālo kontroli veic vairāki darbinieki.

Citu krāsu atšķirotais PET iepakojums pēc šķirošanas tiek novirzīts uz otro pārstrādes līniju, kur tas tiek pārstrādāts par krāsainām PET pārslām.

Derīgā pamata plūsma pēc šķirošanas nokļūst dzirnavās un tiek samalta līdz noteikta izmēra PET pārslām.

Samaltais materiāls ar ūdens palīdzību tiek pārsūknēts uz mazgāšanas iekārtām. Tajās ar temperatūras un sārmainu ķimikāliju maisījuma palīdzību no PET pārslām tiek nomazgāta līme, pielipušās etiķetes un citi piemaisījumi. Lielākā daļa piemaisījumu pēc mazgāšanas atdala ar vibrējoša sieta palīdzību.

Pēc tam pārslas nonāk flotācijas tipa materiālu atdalīšanas iekārtā. Tā kā PET ir smagāks par ūdeni, tad PET pārslas iekārtā nogrimst, bet korķu un etiķešu materiāls ir vieglāks, tāpēc uzpeld. Abas materiālu plūsmas tiek atdalītas, un tīrās PET pārslas bez piemaisījumiem nonāk skalošanas iekārtā.

Pēc skalošanas PET pārslas ar sakarsēta gaisa palīdzību tiek izžāvētas un no tām, virzot cauri tā sauktajam ciklonam, atdala radušos smalkos PET putekļus un pieķērušās papīra šķiedras. Šajā stadijā ar metāla detektora palīdzību veic galīgo PET pārslu attīrīšanu no metāla daļiņām. Sausās pārslas saber 100 x 100 x 230 cm lielos polipropilēna maisos.

Maisos PET pārslas tiek uzglabātas noliktavā un tālāk nogādātas klientiem.

Ražošanas gaitā radušos notekūdeņus attīra īpaši izveidotās notekūdeņu attīrīšanas iekārtās. Procesam nepieciešamo siltumu nodrošina ar piesātinātu tvaiku, kuru sagatavo tvaika ģeneratorā. Ģenerators tiek darbināts ar dabas gāzi un elektroenerģiju.
Pārstrādes procesā radušies citu materiālu piemaisījumi tiek pārdoti tālāk kā izejviela dažādiem polimēru pārstrādes uzņēmumiem, piemēram, „Nordic Plast”.

Dati un fakti:

  • Lielākā daļa „cieto” plastmasas izstrādājumu dabā praktiski nesadalās.
  • Plastmasas iepakojumu atkārtota izmantošana vai pārstrāde ne tikai ietaupa naftas resursus, bet arī pasargā atmosfēru no siltumnīcas efektu radošajām gāzēm un citiem vides piesārņojumiem. Piemēram, pārstrādājot 1 tonnu plastmasas, tiek ietaupītas 1,8 tonnas naftas produktu.
  • Plastmasas pārstrādes procesā izdalās trīs reizes mazāk videi nelabvēlīgo gāzu nekā primārajā ražošanas procesā.
  • Plastmasas pārstrādes procesā izmantojamās enerģijas patēriņš ir par 70 % mazāks, nekā ražojot plastmasas produktus no jauna.
  • Pārstrādājot plastmasas izstrādājumus, tiek ievērojami samazināta nepieciešamā atkritumu izgāztuvju platība.
  • No otrreiz pārstrādātajām PET pudelēm var ražot visdažādākos produktus. Piemēram, no 27 pārstrādātām PET pudelēm var izgatavot vienu džemperi.
  • PET pudeļu dzīve ir mūžīga – vispirms tās nonāk pie patērētājiem, pēc tam – pie atkritumu apsaimniekotājiem, un, ja ir pareizi sašķirotas, tad otrreizējās pārstrādes uzņēmumos PET pudeles atdzimst jaunai dzīvei, un cikls sākas no jauna.

 

Kontaktinformācija

Tālrunis: 67353441

Eco Baltia grupas uzņēmums. Uzzini vairāk www.ecobaltia.lv